Czy dziecko po urodzeniu od razu jest ubezpieczone?

Opieka Okołoporodowa poleca

Zastanawiasz się, czy nowo narodzone dziecko jest automatycznie zgłaszane do ubezpieczenia zdrowotnego ZUS? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule. Dowiesz się także, jakie prywatne ubezpieczenie możesz zawrzeć dla swojej pociechy.

Czy dziecko po urodzeniu jest zgłoszone do ubezpieczenia automatycznie?

Nie. Samo zarejestrowanie narodzin pociechy w urzędzie stanu cywilnego nie powoduje jego zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego ZUS. Chociaż każde dziecko z polskim obywatelstwem ma prawo do bezpłatnego leczenia, najpierw trzeba zgłosić je do ubezpieczenia jako członka rodziny. Co ważne, taka informacja nie zmienia wysokości składki zdrowotnej. 

Kto ma obowiązek zgłoszenia dziecka?

Wszystko zależy od konkretnej sytuacji. Jeśli rodzice lub opiekunowie prawni są objęci ubezpieczeniem zdrowotnym, czyli są zatrudnieni na etacie, prowadzą działalność gospodarczą lub są zarejestrowani w urzędzie pracy jako osoby bezrobotne, to wówczas oni muszą zgłosić nowo narodzone dziecko do ubezpieczenia. Jeśli żaden z opiekunów nie pracuje i nie ma statusu osoby bezrobotnej, wtedy obowiązek dopełnienia formalności spoczywa na dziadku lub babci dziecka. Małoletnich otrzymujących rentę rodzinną zgłasza ZUS. Podopieczni domów dziecka i innych placówek opiekuńczo-wychowawczych zgłaszani są przez te instytucje, a w pozostałych przypadkach obowiązek ten spoczywa na szkole. 

Jakie są terminy?

Dziecko powinno być zgłoszone w terminie 7. dni od momentu nadania numeru PESEL. Jeśli noworodek nie ma jeszcze takiego identyfikatora, należy podać numer PESEL rodzica. 

Termin 7 dni obowiązuje także w przypadku powstania nowego tytułu do ubezpieczenia. Nie wystarczy dziecka zgłosić raz. Trzeba to zrobić za każdym razem, gdy zmienia się pracę, a także np. wtedy, gdy otwiera się działalność gospodarczą. 

Jak to zrobić?

To, jak zgłosić dziecko do ubezpieczenia jako członka rodziny zależy od statusu rodzica. Jeśli jest on: 

  • zatrudniony, zgłasza się do pracodawcy lub zleceniodawcy, 
  • osobą prowadzącą działalność gospodarczą, zgłasza się do ZUS, 
  • zarejestrowany jako bezrobotny, zgłasza się do urzędu pracy, 
  • ubezpieczony dobrowolnie, zgłasza się do ZUS. 
     

Jakie ubezpieczenie dziecka po urodzeniu wybrać?

Wiesz już, jaka jest odpowiedź na pytanie: czy dziecko po urodzeniu jest ubezpieczone. Jeśli zależy Ci jednak na dodatkowym zabezpieczeniu swojego dziecka, możesz wybrać spośród takich opcji:

  • prywatne ubezpieczenie zdrowotne dla dziecka,
  • ubezpieczenie NNW dziecka. 
     

Warto kupić obie te polisy, ponieważ każde z nich zapewnia inną ochronę, a łącznie tworzą pełną „tarczę” dla dziecka. Ich koszt jest niewielki. W zależności od stopnia rozbudowania i zakresu, składki prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego czy NNW szkolnego zaczynają się już od ok. 30 zł. 

Co ważne, nie musisz decydować się na takie ubezpieczenia od razu po urodzeniu dziecka. Możesz przystąpić do niego w dowolnym momencie. 

Ubezpieczenie zdrowotne dla dziecka

Każdy, kto czekał w kolejce na wizytę u specjalisty dziecięcego w ramach NFZ, wie, że nie są one krótkie. A w przypadku najmłodszych liczy się bardzo często szybkość działania. Dzięki prywatnemu ubezpieczeniu zdrowotnemu dla dziecka czas oczekiwania na pomoc lekarza specjalisty jest znacznie krótszy. Bardzo często pakiety medyczne zapewniają pomoc pediatry już tego samego dnia, a do specjalisty można wybrać się bez skierowania w ciągu kilku dni roboczych! Oprócz tego taka polisa obejmuje badania diagnostyczne czy szczepienia, a nawet wizyty pielęgniarek. Zawarcie ubezpieczenia po urodzeniu dziecka gwarantuje możliwość leczenia w prywatnych placówkach medycznych już od pierwszych dni życia. 

Ubezpieczenie NNW szkolne

Mało kto wie, że niektóre towarzystwa oferują ubezpieczenie NNW dziecka, które można zawrzeć nie tylko dla dzieci szkolnych, przedszkolnych czy żłobkowych, ale także niemowlaków i noworodków. Jeśli opłacisz taką polisę, Twoje dziecko otrzyma świadczenie, gdy ulegnie nieszczęśliwemu wypadkowi i dozna uszczerbku na zdrowiu. Taki zastrzyk finansowy jest bardzo pomocny, gdy trzeba opłacić np. dodatkową rehabilitację. 

Jednak na tym nie kończy się zakres polisy dla dziecka. Na rynku znajduje się wiele ofert, które obejmują śmierć ubezpieczonego, ale i pobyt w szpitalu czy inne dodatkowe opcje np. ukąszenie kleszcza, użądlenie przez owada itd. Wiele towarzystw w cenie NNW szkolnego oferuje także assistance. Taka polisa oznacza, że jeśli dziecko ulegnie wypadkowi i z tego powodu nie będzie mogło uczęszczać do szkoły, towarzystwo pokryje koszty dodatkowych korepetycji czy domowych wizyt lekarza i pielęgniarki.

Ważne!

Ubezpieczenie NNW szkolne oferowane jest na początku roku szkolnego w placówkach edukacyjnych. Rodzice nie muszą jednak przystępować do takiej polisy! Warto wykupić indywidualne NNW dla dziecka, którego zakres będzie dopasowany do potrzeb. Z drugiej strony trzeba wiedzieć, że obie polisy się nie wykluczają – możliwe jest otrzymanie świadczenia z ubezpieczenia zawartego w szkole, jak i prywatnego. 


Gdzie ubezpieczyć dziecko?

Chcesz wykupić indywidualne ubezpieczenie dla dziecka? Najlepiej w takim razie porównać kilka ofert i wybrać taki wariant, który będzie dopasowany do potrzeb najmłodszych. Inne ubezpieczenie będzie potrzebne dla niemowlaka, a inne dla przedszkolaka czy dziecka w wieku szkolnym. Wybierając daną opcję, warto zwrócić uwagę na dodatkowe korzyści. Na przykład ubezpieczenie NNW szkolne, zawarte w CUK, obejmuje także zdarzenia, które miały miejsca podczas wyczynowego uprawiania sportu czy hejtu w internecie, co nie jest standardem wśród tego typu polis. Skorzystaj z najlepszej porównywarki ubezpieczeń i dobierz polisę dla swojej pociechy!

Przypisy