Odliczanie do porodu: jak kalkulator ciąży wspiera przyszłe mamy?

Aktualności

Ciąża to wyjątkowy okres w życiu kobiety, w którym radość przeplata się z obawami o zdrowie i rozwój malucha. Nic więc dziwnego, że każda przyszła mama odlicza tygodnie i stara się być dobrze przygotowana na wszelkie zmiany oraz sygnały, które wysyła jej organizm. Pomocny w tym może być kalkulator ciąży, dzięki któremu będzie mogła ona dokładnie wiedzieć, co ją czeka na każdym etapie.

Co to jest kalkulator ciąży?

Kalkulator ciąży to bardzo proste, bezpłatne narzędzie online, które pomaga obliczyć dokładny wiek ciąży na podstawie daty ostatniej miesiączki, którą można wpisać ręcznie lub wybrać z kalendarza. Niektóre modele kalkulatorów ciążowych obliczają wiek ciąży na podstawie orientacyjnej daty owulacji, jednak znaczna większość bazuje na pierwszym dniu cyklu, który każda kobieta potrafi dokładnie wskazać.

Wpisując datę pierwszego dnia ostatniej miesiączki, kalkulator oblicza aktualny tydzień ciąży.

W natłoku codziennych obowiązków lub w przypadku nieregularnych cykli łatwo przeoczyć brak miesiączki, który bywa pierwszym objawem ciąży, a który może być także spowodowany np. stresem. Zdarza się również, że kobiety mylą plamienie implantacyjne ze skąpą miesiączką i nie podejrzewają, że są w ciąży. Kiedy jednak już wiedzą, kalkulator ciąży pomoże im w prosty sposób oszacować, w którym są tygodniu, a tym samym podjąć odpowiednie kroki, by od tej chwili jak najlepiej zadbać o siebie i dziecko.

Jakie informacje podaje kalkulator ciąży?

W zależności od modelu kalkulator ciąży, poza jej wiekiem, może również podawać:

  • orientacyjną datę zapłodnienia,
  • przybliżony termin porodu,
  • czas trwania urlopu macierzyńskiego,
  • opcje innych urlopów, np. ojcowskiego.

 

Co więcej, kalkulator ciąży dostępny na stronie bebiprogram.pl prezentuje również informacje o obowiązkowych badaniach w danym tygodniu ciąży oraz rozwoju dziecka.

W czym pomaga kalkulator ciąży?

Kalkulator ciąży to narzędzie, które pomaga przyszłej mamie być na bieżąco na każdym etapie ciąży, dzięki czemu może być odpowiednio przygotowana na wszelkie zmiany i sygnały wysyłane przez organizm, a także zdobywać wiedzę na temat rozwoju dziecka. Często bowiem kalkulatory ciąży są połączone z obszernymi artykułami zawierającymi informacje o rozwoju maluszka oraz zmianach, jakie zachodzą w organizmie matki, adekwatnymi do wieku ciąży.

Ponadto kalkulator ciąży pomaga dotrzymywać terminów badań lekarskich. Bywa, że uciążliwe dolegliwości ciążowe i zmiany hormonalne wpływają na koncentrację oraz pamięć – łatwo zapomnieć o wykonaniu koniecznych badań. Dzięki kalkulatorowi ciąży w każdej chwili można wyliczyć, na jakim etapie rozwoju jest dziecko i czy to odpowiedni czas np. na badania prenatalne czy pomiar krzywej cukrowej.

O konieczności przeprowadzenia wszelkich badań zawsze informuje lekarz prowadzący, jednak często padają ogólne sugestie, np. test obciążenia glukozą wykonuje się między 24. a 28. tygodniem ciąży. Aby nie przeoczyć odpowiedniego czasu, przyszła mama może na bieżąco monitorować na kalkulatorze ciążowym, w którym jest tygodniu, dzięki czemu wszelkie badania będą realizowane we właściwych terminach.

Czy kalkulator ciąży jest wiarygodny?

Kalkulator ciąży oblicza jej wiek dokładnie na takiej samej podstawie, na jakiej robi to lekarz ginekolog – z pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Można więc uznać, że jest wiarygodny. Warto jednak wiedzieć, że podczas kontrolnych badań USG może się okazać, że wymiary dziecka wskażą na inny wiek ciąży – drobne odstępstwa są naturalne i jeśli specjalista nie zauważy żadnych nieprawidłowości, przyszła mama nie ma się czego obawiać. Jeśli zaś chodzi o szacowany termin porodu – może się on różnić między wynikiem z kalkulatora a wiekiem ciąży określonym na podstawie badania USG. Zazwyczaj nie są to duże rozbieżności, ale ciężarna powinna mieć świadomość, że daty te są czysto orientacyjne i nie sposób co do dnia przewidzieć, kiedy maluch postanowi się urodzić.

Choć ciąża trwa 40 tygodni, po 37. tygodniu ciąży uznaje się ją za donoszoną. Wynika to z faktu, że do zapłodnienia dochodzi podczas owulacji, która wypada mniej więcej w połowie cyklu. W teorii trwa on 28 dni, ale w praktyce może mieć od 21 do 35 dni. Nie jest możliwe dokładne oszacowanie momentu zapłodnienia oraz tego, ile trwałby kolejny cykl. Stąd też za pierwszy dzień ciąży uznaje się pierwszy dzień miesiączki, który jest początkiem nowego cyklu, dający się jednoznacznie określić. Termin porodu, jaki prezentuje kalkulator ciąży, jest podawany z uwzględnieniem typowego 28-dniowego cyklu, więc należy wziąć pod uwagę, że rozwiązanie może nastąpić nawet 2 tygodnie wcześniej lub kilka dni później.

Przypisy